Jestem Polakiem!

Temat dnia: JESTEM POLAKIEM!

• „Gramy na swoich ciałach” – ćwiczenia rytmiczne. Dzieci naśladują rytmy prezentowane przez rodzica – wygrywają je nogami (tupiąc), rękami (klaszcząc, uderzając dłonią o podłogę, o uda, ścianę  itp.).

•  „Mały Polak, przedszkolak” – wprowadzenie piosenki.

–   Słuchanie piosenki „Mały Polak, przedszkolak” (załącznik nr 1)

„Mały Polak, przedszkolak”

sł.: Marlena Szeląg, muz. Katarzyna Waszkiewicz

Polska moim domem, domem jest.     Dzieci pokazują zrobiony z dłoni dach nad głową.

Biały orzeł godłem, godłem jej.            Rozkładają ręce na boki i machają nimi jak lecące ptaki.

Ref.: A ja jestem przedszkolak,            Pokazują dłońmi na siebie, na słowie „przedszkolak” 3

mały Polak, przedszkolak. (x2)    razy klaszczą (za drugim razem – tupią).

Polska moim domem, domem jest.    Pokazują zrobiony z dłoni dach nad głową.

Biel i czerwień flaga, flaga ma.            Wskazują dłońmi ku górze (biel) i ku dołowi (czerwień).

Ref.: A ja jestem…                                      jw.

Polska moim domem, domem jest.     Pokazują zrobiony z dłoni dach nad głową.

Tutaj moi bliscy, bliscy są.                     Wskazują dłońmi przed siebie, obracają się wokół

własnej osi.

Ref.: A ja jestem…                                      jw.

Polska moim domem, domem jest,     Pokazują zrobiony z dłoni dach nad głową.

który w sercu zawsze, zawsze mam.    Splatają ręce na klatce piersiowej.

Ref.: A ja jestem…                                   jw.

–  Rozmowa na temat  treści piosenki:

Jak nazywa się kraj, w którym mieszkamy?

Jak nazywają się ludzie mieszkający w Polsce?

Jak wygląda godło Polski?

Jak wygląda flaga Polski?

Kogo nazwiemy „bliskim”?

– Wymruczenie melodii piosenki jednocześnie z nagraniem.

– Nauka piosenki fragmentami ze słuchu.

– Ilustracja ruchowo – rytmiczna do piosenki - dzieci wykonują ruchy zgodne z instrukcją (tekst pisany czcionką pochyłą).

• Orzeł i gniazdo” – zabawa ruchowa.

Dziecko układa gniazdo  (kształt koła) w dowolnym miejscu na dywanie z gazet lub klocków.

Podczas piosenki „Mały Polak, przedszkolak” (załącznik nr 1) dziecko-orzeł porusza się po dywanie, machając rękoma niczym ptak skrzydłami. Gdy rodzic zatrzymuje nagranie dziecko-orzeł ląduje (przykuca) w swoim gnieździe.

• Działalność plastyczna

Dzieci pięcioletnie

„Flaga”– praca plastyczna -zadaniem dziecka jest samodzielne narysowanie flagi Polski, pokolorowanie jej lub wyklejanie papierem kolorowym – doskonalenie czynności grafomotorycznych.

Dzieci czteroletnie

„Flaga”– praca plastyczna – kolorowanie flagi – rozwijanie czynności manualnych rąk (załącznik nr 2).

Życzę miłej i przyjemnej zabawy.