Witamy na stronie placówki

Edukacja ekologiczna w wieku przedszkolnym

Dlaczego tak ważna jest edukacja ekologiczna dzieci w dzisiejszych czasach?

 

Kryzys ekologiczny to fakt, a nie postrach

Kryzys ekologiczny nie jest już tylko budzącym postrach hasłem, a faktem, który dzieje się już teraz. Różne gatunki flory i fauny są na skraju wyginięcia, powietrze, którym oddychamy, woda, którą pijemy, jedzenie, które jemy – wszystko jest w jakimś stopniu zanieczyszczone. Niepokojące statystyki zapadalności na ciężkie choroby coraz młodszych ludzi, wyczerpujące się zasoby naturalne i raz po raz nawiedzające ziemię klęski żywiołowe – to cena, jaką musimy płacić za dynamiczny rozwój cywilizacji.

Główną przyczyną tego kryzysu jest ignorancja i lekceważenie praw natury, wyzyskujące podejście do środowiska i jego zasobów. Nadal niepokoi również deficyt wiedzy ekologicznej, która powinna być podstawą edukacyjną dzieci od najmłodszych lat, bo to przecież one będą decydować o losach świata w przyszłości.

Edukacja to pierwszy krok

Ekologiczne działania powinny być naturalnym stylem życia dla każdego z nas, a nie tylko modą czy jednorazowym działaniem. Jak wyrobić więc nawyk szacunku do przyrody i bycia bardziej ekologicznym? Uświadomienie i zrozumienie zależności człowieka i środowiska, poznanie zagrożeń i problemów dotyczących ekologii to pierwsze kroki do zmiany na lepsze. Tylko dzięki mądrze zaplanowanym, ciągłym działaniom edukacyjnym jesteśmy w stanie zacząć naprawianie świata.

Działania edukacyjne powinny opierać się o systematyczny, ciągły program kształcenia, bo to dzięki temu kolejne pokolenia będą bardziej wrażliwe i zmotywowane w kwestii dbania o środowisko. Szczególnie ważna jest edukacja ekologiczna od najmłodszych lat, bo przecież ,,czym skorupka za młodu, tym na starość trąci”. Ekologiczna świadomość rozwijana od dziecka sprawi, że przyszłe pokolenie nie będzie bezmyślne i przesadnie konsumpcyjne wobec przyrody. Ponadto, dużo łatwiej jest pracować z dziećmi, ponieważ są bardzo chłonne wiedzy i naturalnie wrażliwe na przyrodę oraz zwierzęta. Edukacja ekologiczna dzieci ma też wpływ na rodziców – dobre eko-praktyki chętnie wdrażają we własnych domach, zmieniając nawyki dorosłych.

 

Materiał zaczerpnięty z https://mniejsmieci.org/edukacja-ekologiczna/

 

Co to jest ekologia? Sprawdź, jak nauczyć dzieci troski o planetę!

Co zrobić, gdy dziecko zapyta: co to jest ekologia? Możesz zapoznać go z prostą regułką, ale wskaż mu też kilka łatwych, bo dostosowanych do jego wieku, ekologicznych zachowań. Wówczas będzie uczyło się przez praktykę. Jak dbać o środowisko z dzieckiem? Przeczytaj porady i razem zastosujcie je w swoim domu!

 

Co to jest ekologia? Prosta definicja dla dzieci

Ekologia to połączenie greckiego oíkos, czyli określenia na „mieszkanie”, „gospodarstwo”, „środowisko” z lógos – „słowem”, „umysłem”, „rozprawą”, „wiedzą”. Ekologia jest więc nauką o strukturze i funkcjonowaniu przyrody na różnych poziomach organizacji (ekonomika przyrody)*. Jaka może być definicja ekologii dla dzieci? Przede wszystkim prostsza i odwołująca się do znanych im zagadnień.

Jak zatem wytłumaczyć dziecku co to jest ekologia? Najlepiej obrazowo. Przykład? Ekologia to nauka o naszym wspólnym domu, w którym żyjemy, czyli o środowisku. Warto też uczulić dziecko, że ekologia bada, jak na przyrodę wpływają nie tylko ludzie, ale też zwierzęta i rośliny, czyli wszystkie organizmy zamieszkujące naszą planetę.

 

Kilka sposobów, jak wspólnie z dzieckiem dbać o środowisko

Jeśli udało Ci się wytłumaczyć dziecku, co to jest ekologia w teorii, czas na praktykę. Co warto tu podkreślić? Że skoro ekologia bada m.in. wpływ człowieka na środowisko, to tym samym ludzie mogą też decydować, jaki będzie ich ślad na Ziemi. Czy nauczą się, jak dbać o środowisko, czy wręcz odwrotnie – będą żyć, korzystać z zasobów planety, zarabiać pieniądze i myśleć tylko o sobie. Oto kilka prostych sposobów i zasad, dzięki którym każde dziecko może dbać o środowisko:

  • nie chcę zostawiać „śladu węglowego”! – wiem, co to jest tzw. ślad węglowy (np. dzięki inicjatywom BNP Paribas). Jeśli wychodzę z pokoju, wyłączam światło. Do szkoły jeżdżę rowerem lub autobusem. Na lekcje nie biorę wody w butelce, tylko w bidonie,
  • nie wyrzucam zabawek, oddaję je innym! – dobre artykuły szkolne, których już nie używam lub zabawki, z których wyrosłem, oddaję innym, np. w punktach zbiórki,
  • używam śniadaniówki! – śniadanie, które zrobiła mi mama, pakuję w śniadaniówkę, nie w jednorazowe papierki czy woreczki foliowe,
  • samodzielne sortuję śmieci! – wiem m.in., że wszystkie plastiki (np. zgniecione butelki) muszą trafić do żółtego kubła, a papiery do niebieskiego,
  • moje zeszyty pochodzą z recyclingu! – gdy wybieramy z rodzicami szkolną wyprawkę (zeszyty, bloki, teczki), sprawdzamy, czy papier pochodzi z recyclingu,
  • raz w tygodniu „tropię” śmieci w okolicy! – idąc na spacer z rodzicami, zabieramy ze sobą worki i rękawiczki – razem sprzątamy okolicę (las lub park),
  • oszczędzam wodę! – gdy myję zęby lub mydlę ręce, zakręcam wodę, a gdy np. pomagam mamie po niedzielnym obiedzie – myję naczynia w misce.

 

Jak wytłumaczyć dziecku, co to jest ekologia? Daj przykład!

Masz w domu kilka koszy do sortowania śmieci? Zamontowaliście panele słoneczne? Nie marnujesz wody? Owoce w warzywniaku pakujesz tylko do swoich materiałowych toreb? To właśnie odpowiedź na pytanie, co to jest ekologia lub jak dbać o środowisko! Jeśli dziecko widzi te zachowania u Ciebie, z pewnością będzie chciało powielać takie dobre schematy.

Co to jest ekologia i jak dbać o środowisko to dwa pytania, które możesz usłyszeć od swoich dzieci. Pokazuj im na pozytywnych przykładach, co każdy z Was może zrobić, aby wszystkim żyło się lepiej.

 

* Roman Andrzejewski, Hasło: ekologia, „ENCYKLOPEDIA.pwn.pl”

Źródło: https://www.bnpparibas.pl/blog/jak-nauczyc-dzieci-troski-o-planete

 

 

Nauka przez zabawę to idealne rozwiązanie dla najmłodszych.

Gry ekologiczne dla dzieci online:

https://ekoeksperymentarium.pl/

https://zgo.bielsko.pl/edukacja-ekologiczna,gry-interaktywne,85.html

https://eduzabawy.com/gry-online/memory/ekologia/

https://grydladzieci.edu.pl/zamyslone_wzgorze/labirynty/ekologiczny_labirynt.html

https://www.miniminiplus.pl/rybka-minimini/gry/segregacja-smieci?gclid=EAIaIQobChMIrNWj4KDI9gIVBTcYCh3jrAF1EAAYASAAEgKum_D_BwE&gclsrc=aw.ds

 

 

wyszukała i przygotowała: Monika Waraksa