Witamy na stronie placówki

Zadbajmy o bezpieczeństwo dzieci na wakacjach

Wakacje to okres odpoczynku, podróży, wycieczek, ale również okres, w którym dzieci częściej narażone są na różnego rodzaju niebezpieczne sytuacje. Należy  pamiętać, że przedszkolak jest jeszcze zbyt mały, aby właściwie ocenić sytuację niebezpieczną i stopień zagrożenia własnego zdrowia czy życia. Rolą dorosłego jest pokazać mu, gdzie rodzi się niebezpieczeństwo i powiedzieć jak zachować się i postępować w sytuacjach trudnych.

Każde dziecko powinno wiedzieć:  jak się nazywa, gdzie mieszka (ewentualnie znać numer telefonu domowego lub alarmowego). W stosunku do ludzi obcych powinno kierować się zasadą ograniczonego zaufania: nie powinno korzystać z propozycji jazdy samochodem (lub spaceru) z nieznajomymi, nie powinno otwierać drzwi obcym, gdy jest samo w domu i nigdy nie oddalać się od rodziców (opiekunów) bez ich zgody.

Rodzice, powinni zadbać by ich dzieci zawsze podróżowały  w odpowiednim foteliku, solidnie zapięte pasami. W upalne dni nie zostawiajcie dziecka samego  w samochodzie (zwłaszcza na pełnym słońcu). Odpoczywając nad wodą zawsze sprawdźcie jej głębokość i wyznaczcie teren do bezpiecznej  zabawy czy pływania. Nigdy nie pozwalajcie dziecku wejść do wody bez nadzoru. Dajcie  dziecku rękawki (naramienniki) do pływania lub koło ratunkowe - zabezpieczy to dziecko przed podtopieniem. Pamiętajcie, że dziecko musi więcej pić w upalne dni, chronić głowę         i delikatną skórę przed oparzeniami słonecznymi. Wybierając się z dzieckiem do lasu warto posmarować nieosłonięte części ciała preparatem chroniącym przed intruzami. W czasie wakacji dzieci  chętnie spędzają czas, bawiąc się na podwórkach, jeżdżąc  na rowerach, hulajnogach, rolkach. Pamiętajmy, że należy dziecku założyć kask, który ochroni  głowę w razie wypadku i w miarę możliwości zabezpieczyć inne części ciała oraz wyposażyć go w elementy odblaskowe widoczne z dużej odległości po zmroku. Przedszkolak nie powinien sam wychodzić na ruchliwą ulicę, nawet jeśli wydaje się, że opanował już sztukę przechodzenia przez jezdnię. Nie pozwól też, bawić się dziecku w pobliżu ulicy!  Dziecko jest dla rodziców największym skarbem, radością i nadzieją, dlatego chrońcie je przed niebezpieczeństwami również w domu. Najbardziej niebezpieczne dla dziecka przedmioty w domu to: środki chemiczne, lekarstwa, ostre narzędzia czy nie zaślepione gniazdka elektryczne.

Apeluję  do rodziców (opiekunów)!!! 

 

Zawsze interesujcie się czym wasze dziecko się bawi, gdzie jest miejsce jego zabawy i czy to co robi, jest bezpieczne.

 

Kilka cennych rad i uwag jak spędzić bezpiecznie wakacje: 

ü  Pamiętaj, że jezdnia nie jest placem zabaw! Zachowaj na niej wyjątkową ostrożność 

ü   Korzystaj ze ścieżek rowerowych; jeżeli jedziesz po jezdni, uważaj na znajomość przepisów ruchu drogowego 

ü   Pamiętaj, że unikniesz urazów, jeśli będziesz zakładał kask ochraniający głowę

ü   Uważaj podczas przechodzenia przez jezdnię, korzystaj z przejść dla pieszych 

ü  Pamiętaj, że kąpiemy się tylko w miejscach wyznaczonych 
i oznakowanych 

ü  Nigdy nie skacz do wody w miejscach, których dna nie znasz 

ü  Nie zaśmiecaj plaży, dbaj o jej czystość 

ü  Zapoznaj się z regulaminem kąpieliska i przestrzegaj go

ü  Na zabawy wybieraj miejsca bezpieczne, oddalone od jezdni 
i wykopów 

ü  Rozpalaj ogniska tylko w miejscach do tego przeznaczonych 

ü  Uczestnicząc w pracach polowych zawsze zachowaj ostrożność

ü   Nie zbliżaj się do obcego psa, nie dotykaj go, nawet jeśli robi wrażenie łagodnego 

 

BEZPIECZNIE NAD WODĄ


Zasady bezpiecznej kąpieli:

ü  Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam gdzie jest ratownik WOPR. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach gdzie kąpiel jest zakazana.

ü   Przestrzegaj regulaminu kąpieliska na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.

ü  Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura 22-25 stopni).

ü  Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, krocze i nogi - unikniesz wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi.

ü  Nie pływaj w miejscach gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych.

ü  Zabawy w wodzie powinny być dostosowane do Twoich umiejętności pływackich, wykluczające ryzyko i eskalację niebezpiecznych zachowań (brutalności, agresji, rywalizacji 
i wygłupów).

ü  Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło.

ü   Nie przystępuj do pływania na czczo - wzmożona przemiana materii osłabia Twój organizm.

ü  Nie pływaj również bezpośrednio po posiłku - zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.

ü   Na głowie powinieneś mieć założony czepek, abyś był widoczny dla innych w wodzie. Możesz do tego celu użyć bojki na szelkach.

ü   Po kąpieli nie jest wskazany duży wysiłek fizyczny. Lepiej udać się na spacer a po godzinie można organizować sobie zajęcia bardziej intensywne. Nie przebywaj w wodzie zbyt długo ani też nie wchodź do niej po zbyt krótkiej przerwie.

ü   Intensywny wysiłek wzmaga łaknienie i dlatego po ukończeniu pływania należy zjeść posiłek. Dzieci powinny coś zjeść obowiązkowo…

ü   Jeśli nie chcesz się przeziębić to po skończonej kąpieli przebierz się w suche ubranie, nie przebywaj w mokrych rzeczach na wietrze - możesz doprowadzić do znacznego oziębienia organizmu.

ü   Dbaj o czystość wody w której pływamy. Nie załatwiaj do wody potrzeb fizjologicznych (pilnuj, aby dzieci przed kąpielą załatwiły się). Jeżeli są do tego warunki do wody wchodź po uprzednim umyciu się pod prysznicem. 

 

BEZPIECZNIE NA SŁOŃCU

 

Zasady bezpiecznego przebywania na słońcu:

ü  Zachowaj umiar w przebywaniu na słońcu.

ü  Noś nakrycia głowy i okulary słoneczne (UWAGA! Noszenie ciemnych okularów bez filtra jest szkodliwe. Źrenica, do której dochodzi mniej światła, rozszerza się, dzięki czemu do wnętrza oka wnika więcej promieni UV).

ü  Unikaj wysiłku w pełnym słońcu.

ü  Chroń się w cieniu w godzinach południowych.

ü  Jeśli musisz przebywać na słońcu, stosuj filtry ochronne.

 

A teraz kilka rad dla dzieci:

ü  Numer 112 znamy i w razie potrzeby go wybieramy.

ü  Jeśli kogoś nie znamy, na pewno z nim nie rozmawiamy.

ü  Gdy na plaży przebywamy, od mamy się nie oddalamy.

ü  W górach po szlaku chodzimy, wtedy nie zbłądzimy.

ü  Gdy na słońcu przebywamy, czapkę lub kapelusz zakładamy.

 

 Życzę udanych wakacji!

                                        Alicja Ochnik

 

Artykuł opracowany na podstawie zgłoszeń przesłanych na konkurs „Zasady bezpieczeństwa nie tylko dla przedszkolaków”.