Witamy na stronie placówki

PROCEDURA BEZPIECZEŃSTWA W SPRAWIE PRZECIWDZIAŁANIA ROZPRZESTRZENIANIU SIĘ SARS – COV 2- 19 W MIEJSKIM PRZEDSZKOLU NR 1 „BAJKA” W DĘBLINIE

W okresie wznowienia funkcjonowania Miejskiego Przedszkola Nr 1 „Bajka” w Dęblinie na zasadach i formach wskazanych w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 kwietnia 2020 roku dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3;  Rozporządzeniu Ministra Rodziny,  Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 kwietnia 2020 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID – 19; wytycznych przeciwepidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 04 maja 2020 roku dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych formach wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. A także decyzji Burmistrza Miasta Dęblin z dnia 30.04.2020 r. wprowadza się szczegółową procedurę bezpieczeństwa na terenie Miejskiego Przedszkola Nr 1 „Bajka” w Dęblinie dotyczącą zapobiegania i przeciwdziałania pandemii SARS – CoV 2 – 19.

 

Za opracowanie i wdrożenie niniejszej procedury odpowiedzialny jest dyrektor Miejskiego Przedszkola Nr 1 „Bajka”, który nadzoruje prace organizacyjne i porządkowe wszystkich pracowników przedszkola zgodnie z powierzonymi im obowiązkami oraz wskazaniami i dyspozycjami dyrektora wynikających z aktualnej sytuacji epidemicznej.

Dyrektor  dba o bezpieczeństwo dzieci oraz pracowników przedszkola. Organizuje sale grupowe w taki sposób, który umożliwia skuteczną dezynfekcję znajdujących się w nich powierzchni oraz sprzętów. Komunikuje się z rodzicami w sprawach dotyczących bezpieczeństwa zdrowotnego dzieci

 

CEL PROCEDURY:

  1. Podniesienie standardów higienicznych w salach pobytu dzieci, łazienkach, szatni i holu wejściowego.
  2. Podniesienie standardów poziomu zdrowotnego i higieny osobistej dzieci.
  3. Bezwzględne przestrzeganie zasad przyprowadzania do przedszkola tylko dzieci zupełnie zdrowych, bez jakichkolwiek symptomów infekcji.
  4. Wdrażanie nowych zasad przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola dotyczących wybranych grup zawodowych o znaczeniu społecznym.
  5. Określenie liczby grup przedszkolnych w zmienionych warunkach i standardach liczbowych i społecznych.
  6. Zmniejszenie liczby dzieci w oddziałach przedszkolnych i przyporządkowanie poszczególnych grup przedszkolnych do sal.

 

ZASADY OGÓLNE:

  1. Wszystkie osoby przychodzące do budynku przedszkola mają obowiązek przed wyjściem z domu zmierzyć swoją temperaturę, zaś rodzice powinni zmierzyć temperaturę dziecku. Procedura ta dotyczy zarówno pracowników Miejskiego Przedszkola Nr 1 „Bajka” jak i osób trzecich, tj. rodziców, opiekunów, osób upoważnionych do odbioru dziecka z przedszkola.
  2. Rodzice przyprowadzający dzieci do przedszkola oczekują przez wejściem do bydynku.
  3. W przedszkolu obowiązuje ewidencja osób wchodzących do budynku (nie dotyczy rodziców dzieci).
  4. Osoby powyżej 60 roku życia pracujące w przedszkolu są poinformowane o zagrożeniu spowodowanym SARS - COV2 - 19 i z pełną świadomością samodzielnie podejmują decyzję o kontynuacji pracy a także o ryzyku i  konsekwencjach z nim związanych.
  5. Do placówki nie mogą przychodzić pracownicy przejawiający jakiekolwiek symptomy infekcji.
  6. Z dziećmi i opiekunami grup nie może się kontaktować personel pomocniczy i kuchenny.
  7. Sale przedszkolne należy przygotować w taki sposób, aby dzieci i dorośli mieli zapewnioną przestrzeń co najmniej 4 m2 na osobę.
  8. W sali grupowej nie mogą znajdować się przedmioty nie dające się zdezynfekować.
  9. W przedszkolu jest wydzielone co najmniej jedno pomieszczenie służące jako izolatorium dla osoby lub dziecka, które przejawia symptomy infekcji ( temperatura, kaszel, katar, bóle głowy lub mięśni i kości)
  10. Na terenie placówki pracownicy obsługowi i nauczyciele, którzy mają bezpośredni z sobą kontakt zabezpieczają się poprzez założone maseczki oraz rękawice i fartuchy ochronne.
  11. Powierzchnie przedmiotów oraz akcesoriów wyposażenia stałego powinny być po każdym użytkowniku zdezynfekowane i odkażone.
  12. Łazienki dla dzieci oraz toalety dla personelu powinny być systematycznie dezynfekowane oraz wyposażone w ręczniki papierowe, papier toaletowy, mydło w płynie, płyn do dezynfekcji i ciepłą wodę.
  13. W izolatorium powinny się znajdować: rękawice jednorazowe, maseczki i fartuchy ochronne (3 kpl)
  14. Przy wejściu do placówki zostaje umieszczony dozownik z płynem do dezynfekcji rąk wraz z instrukcją jak prawidłowo zdezynfekować ręce.
  15. Natychmiastowe informowanie dyrektora przedszkola o podejrzeniu obecności zakażenia dziecka lub pracownika przedszkola.
  16. Rygorystyczne przestrzeganie zasady o informowaniu dyrektora o symptomach infekcji, zakażenia lub pozyskanej informacji o zatajeniu wiedzy nt zakażenia dziecka lub osoby dorosłej z otoczenia lub dziecka, osoby przebywającej na kwarantannie lub mającej kontakt z osobą przebywającą na kwarantannie.
  17. Pracownicy przedszkola powyżej 60 roku życia dobrowolnie i z pełną świadomością podwyższonego ryzyka oraz wynikających z niego komplikacji i zagrożenia życia w sytuacji zachorowania przez nich na COVID - 19 nie mogą wysuwać roszczeń z tytułu narażenia na zakażenie.
  18. Wszyscy pracownicy przedszkola mają prawo do korzystania ze środków ochrony osobistej zorganizowanych we własnym zakresie lub jeśli będą takie możliwości to również z proponowanych przez pracodawcę.
  19. W łazienkach, tablicach informacyjnych oraz na drzwiach wejściowych powinny być umieszczone informacje o prawidłowym myciu i dezynfekcji rąk oraz instrukcje zakładania i zdejmowania maseczki oraz rękawic ochronnych.
  20. W ogólnie dostępnym i widocznym miejscu zostają umieszczone numery telefonów do organu prowadzącego, kuratora oświaty, stacji sanitarno – epidemiologicznej, służb medycznych.

 

§1

DEZYNFEKCJA WEWNĄTRZ I NA ZEWNĄTRZ BUDYNKU

 

  1. Przed wejściem do budynku zostanie umieszczony płyn do dezynfekcji rąk dla rodziców/opiekunów przyprowadzających dzieci. Miejsce z płynem do dezynfekcji powinno być oznakowane i powinna się tam znajdować instrukcja dezynfekcji rąk.
  2. Wszystkie osoby dorosłe wchodzące do budynku przedszkola mają bezwzględny obowiązek dezynfekcji rąk płynem umieszczonym przed wejściem i według wskazanej i umieszczonej w widocznym miejscu procedury.
  3. Dzieci po przyjściu do placówki udają się do łazienki i myją według ustalonej i nadzorowanej przez woźną procedury mycia rąk.
  4. Sale są wietrzone raz na godzinę przez 10 – 15 minut w dni chłodne i przez dłuższy czas adekwatnie do warunków pogodowych.
  5. W miarę możliwości w dni ciepłe drzwi do budynku powinny być otwarte aby unikać rotacji zanieczyszczania powierzchni klamki drzwi wejściowych.
  6. Łazienki powinny być wyposażone w mydło i ciepłą bieżącą wodę oraz jednorazowe ręczniki papierowe.
  7. Łazienki powinny być codziennie myte i dezynfekowane płynem bakterio i wirusobójczym.
  8. Pomieszczenie wydzielone w budynku przedszkola jako izolatorium dla dziecka lub osoby dorosłejpodejrzanej o zakażeniem powinna być wyposażona w rękawice, przyłbice, fartuchy ochronne i środki dezynfekcyjne do rąk i powierzchni.
  9. Wszystkie powierzchnie często uczęszczane, takie jak: podłogi, schody, stoliki w przestrzeni ogólnodostępnej powinny być systematycznie dezynfekowane.
  10. Jedna pani woźna wyznaczona przez dyrektora przedszkola będzie monitorować przestrzeń holu wejściowego i szatni aby wszystkie osoby przestrzegały na terenie Miejskiego Przedszkola Nr 1 „Bajka” ustalonej procedury bezpieczeństwa COVID – 19.
  11. Przy wejściu do placówki będzie sprawdzana temperatura przez osobę monitorującą hol wejściowy termometrem bezdotykowym a osoby podejrzane o zakażenie nie będą wpuszczane do wnętrza placówki zaś informację o takim podejrzeniu natychmiast zostanie przekazana dyrektorowi tego przedszkola.
  12. Panie monitorujące hol wejściowy i szatnię będą zwracały uwagę aby nie wchodziły do niego osoby postronne (tj. inne niż rodzic dziecka przychodzącego do przedszkola)
  13. Panie woźne będą monitorowały wyznaczony im przez dyrektora placówki obszar i systematycznie dezynfekowały go ustalonymi bakterio i wirusobójczymi środkami co najmniej dwa razy dziennie lub doraźnie po każdej pojawiającej się w tej przestrzeni osobie (który nie jest pracownikiem tego przedszkola). Dotyczy to zdarzeń w monitorowanej przez nich przestrzeni ale przede wszystkim: klamek, poręczy, wyłączników światła, kluczy, podajnika papieru w łazienkach, dozownika mydła, desek sedesowych i ścian w łazienkach, szyb w drzwiach wejściowych oraz drzwi.
  14. Do monitoringu i dezynfekcji ustalonych obszarów i powierzchni w przedszkolu dyrektor przedszkola wyznaczy konkretne osoby z personelu obsługowego.
  15. Sprzęt zabawowy na placu przedszkolnym może być wykorzystywany przez jedną grupę dzieci dziennie z zachowaniem dyscypliny sanitarnej polegającej na tym, że jedną zabawkę może używać tylko jedno dziecko. Zabawka ta przed użyciem przez inne dziecko powinna być zdezynfekowana i umyta detergentem.
  16. Zabawki na placu przedszkolnym będą starannie i szczegółowo myte detergentem, osuszone i zdezynfekowane w godzinach porannych i po zakończeniu korzystania z nich przez dzieci. Każdego dnia te czynności będą przez panie woźne systematycznie powtarzane .
  17. Podłoga w salach, holu wejściowym, przedsionku i szatni będzie myta każdego dnia ciepłą wodą z detergentem i zdezynfekowana za pomocą środka wirusobójczego.
  18. Plastikowa skakanka służąca do spacerów będzie dezynfekowana po każdym jej użyciu a odległość pętli – uchwytów dla dzieci będzie wynosić minimum 2 m.
  19. Leżaki codziennie są dezynfekowane po odpoczynku poobiednim.
  20. Nauczyciel pracujący z dziećmi nie obowiązkowo może być wyposażony w przyłbicę,fartuch, maseczkę i rękawice ochronne.

 

 

§ 2

 

GRUPY PRZEDSZKOLNE

  1. W jednej grupie przedszkolnej może przebywać maksymalnie 12 dzieci lub 14 za zgodą organu prowadzącego. Preferencje przyjęcia w pierwszej kolejności posiadają pracownicy służby zdrowia, służb mundurowych, handlowcy, przedsiębiorcy; osoby nie mogące pogodzić pracy zawodowej z osobistą opieką nad dziećmi, właściciele przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
  2. Na terenie Miejskiego Przedszkola Nr 1 „Bajka” będą funkcjonować maksymalnie 3 grupy po 12 dzieci w każdej lub za zgodą organu prowadzącego - 14 dzieci. Lokalizacja grup: dwie grupy na piętrze i jedna grupa na parterze.
  3. Nie będzie funkcjonować tzw. grupa dyżurująca.
  4. Dzieci w grupach nie mogą się kontaktować ani mieszać ze sobą.
  5. Na podłodze będą zaznaczone czerwono – białą taśmą przestrzenie dla poszczególnych dzieci, oznaczone inicjałami dzieci dla zwiększenia autonomiczności obszaru dla poszczególnych dzieci i łatwiejszej orientacji dzieci w przestrzeni.
  6. Dzieci będą mogły się w sali przemieszczać ale z zachowaniem dystansu wobec rówieśników i osób dorosłych.
  7. Powierzchnia w sali dla jednego dziecka bądź osoby dorosłej powinna wynosić min.4 m 2.
  8. W salach każde dziecko będzie mieć indywidualny pojemnik na klocki z których tylko ono będzie korzystać. Po skończonym dniu panie woźne i panie pomoce nauczyciela będą dezynfekować klocki oraz inne plastikowe zabawki, którymi się dzieci bawiły.
  9. Dzieci będą się bawić wyłącznie klockami i zabawkami plastikowymi dającymi się skutecznie zdezynfekować.
  10. Każde dziecko będzie miało wydzielony i podpisany imieniem i inicjałem nazwiska pojemnik na kredki z których tylko to dziecko będzie mogło korzystać.
  11. Dzieci w grupach leżakujących będą się rozbierały i ubierały w miarę możliwości samodzielnie lub przy wsparciu osoby dorosłej na wyraźną prośbę rodzica. Pani woźna lub pomoc nauczyciela w takiej sytuacji będzie zabezpieczona w fartuch ochronny, przyłbicę, maseczkę i rękawice.
  12. Leżaki na poobiedni odpoczynek będą oznakowane imiennie i ustawiane w odległości nie mniejszej niż 2 m. Natomiast po leżakowaniu każdego dnia będą dezynfekowane detergentem dostępnym w placówce.
  13. Dzieci będą regularnie myć ręce: bezpośrednio po wejściu do sali, przed posiłkiem, po zabawie, po powrocie z placu zabaw, po skorzystaniu z toalety. Do łazienki dzieci powinny wchodzić pojedynczo a po każdym dziecku akcesoria łazienkowe powinny być dezynfekowane detergentem nie drażniącym skóry dziecka.
  14. Różne grupy dzieci nie mogą wychodzić w tym samym czasie na podwórko przedszkolne. Dlatego każdego dnia będzie mogła wyjść na plac przedszkolny tylko jedna grupa dzieci. Kolejna grupa dzieci będzie się mogła udać na plac zabaw dopiero po zdezynfekowaniu zabawek przez panie woźne oraz pana konserwatora.
  15. Posiłki dzieci będą spożywały przy indywidualnych stoliczkach a gdyby to nie było możliwe, to w sposób rotacyjny tak, aby przy stoliku siedziało tylko jedno dziecko.
  16. Po każdym zakończonym przez dziecko posiłku blat stołu, krzesełko będzie zdezynfekowane.
  17. Dzieci nie będą korzystały w przedszkolu z mycia ząbków.
  18. Dzieci nie mogą przynosić do przedszkola żadnych swoich zabawek.

 

§ 3

 

RODZICE

 

  1. Przedszkole przekazuje rodzicom informację o czynnikach ryzyka COVID – 19.
  2. Rodzice posiadają świadomość ryzyka i pełnię odpowiedzialności za podjętą decyzję o posłaniu dziecka do przedszkola w okresie wznowienia funkcjonowania placówki w czasie pandemii COVID - 19
  3. Rodzice wypełniają zgodę na pomiar termometrem bezdotykowym temperatury u dziecka.
  4. Rodzice są zobowiązani do udzielania rzetelnej odpowiedzi dotyczących wywiadu podczas przyprowadzania dziecka do przedszkola.
  5. W razie zauważenia u dziecka, które jest do przedszkola przyprowadzane objawów infekcji dyrektor ma prawo nie wpuścić do przedszkola takiego dziecka.
  6. Rodzice są zobowiązani, aby kształtować w dziecku zasady higieny, tj. unikania dotykania oczu, nosa, buzi i twarzy, często myć ręce wodą z mydłem i nie podawać ręki na powitanie. Dzieci powinny także uczyć się zasłaniania ust i nosa podczas kichania czy kasłania w ustalony bezpieczny sposób (w łokieć)
  7. Przed każdym przyprowadzeniem dziecka do przedszkola rodzic jest zobowiązany do wykonania dziecku pomiaru temperatury w domu.
  8. Rodzic przyprowadzając dziecko do przedszkola powinien przekazać dyrektorowi przedszkola istotne informacje o stanie zdrowia swojego dziecka.
  9. Rodzic nie może przyprowadzać do przedszkola dziecka jeżeli w domu przebywa ktoś objęty kwarantanną lub w izolacją. Wówczas wszyscy domownicy muszą stosować się do zaleceń służb sanitarnych i lekarza.
  10. Rodzic przychodząc do przedszkola ma obowiązek posiadania założonej maseczki i rękawic ochronnych podobnie jak dziecko powyżej 4 roku życia powinno mieć zapewnione wymienione akcesoria ochrony osobistej w drodze do i z przedszkola.
  11. Do przedszkola mogą być przyprowadzane dzieci zupełnie zdrowe bez jakichkolwiek objawów infekcji (temperatury, kaszlu, kataru).
  12. Rodzice przyprowadzając dzieci do przedszkola mają pełną świadomość sytuacji i zagrożenia jakie się z tym wiąże zarówno dla dziecka jak i dla personelu przedszkola.
  13. Rodzice zostają poinformowani o zagrożeniach związanych z koronawirusem i zwiększeniu ryzyka i narażenia na zachorowanie w grupie przedszkolnej.
  14. Rodzice nie mogą się bezpośrednio kontaktować z personelem przedszkola i nie mogą zbliżać się do pracowników przedszkola na odległość mniejszą niż 2 metry.
  15. Rodzice przyprowadzający dzieci do przedszkola oczekują przed wejściem do bydynku.
  16. Rodzice wchodząc do przedszkola wyrażają zgodę na sprawdzenie stanu temperatury ciała.
  17. Rodzice wchodzący do budynku przedszkola są zobowiązani do zakładania maseczki.
  18. Rodzice nie wprowadzają wózków do budynku. Stosują się do zasad zawartych w procedurze bezpieczeństwa oraz wskazówek pracowników dyżurujących przy wejściu.
  19. Do szatni mogą wchodzić rodzice na zasadzie jeden rodzic z każdej grupy wiekowej. Pozostali rodzice czekają na zewnątrz a sytuację monitoruje wyznaczona pani woźna, która sprawdza temperaturę wchodzącym do budynku osobom dorosłym i dzieciom. Rodzice czekający na zewnątrz budynku winni zachowywać między sobą dystans 2 metrów.
  20. Kontakt z nauczycielkami, intendentem powinien odbywać się drogą telefoniczną, sms, mms lub emailową.
  21. Płatność za pobyt dziecka w przedszkolu powinien być regulowany w porozumieniu z intendentem przedszkola na rachunek ustalony z intendentem. Informację o wysokości zapłaty rodzic otrzymuje drogą sms lub telefoniczną. Potwierdzenie wpłaty rodzic otrzymuje drogą mms lub email.
  22. W celu umożliwienia bezpieczniejszego kontaktu i współpracy z rodzicami na stronie internetowej Miejskiego Przedszkola Nr 1 „Bajka” zostały umieszczone numery telefonów do dyrektora przedszkola oraz do intendenta, do organu prowadzącego, SANEPID–u, służby zdrowia. Numery te  znajdują się także w witrynie okna przy wejściu do budynku i tablicy informacyjnej wewnątrz placówki.
  23. Instrukcje dotyczące mycia, dezynfekcji, zakładania i zdejmowania maseczki oraz zdejmowania rękawic ochronnych są umieszczone w widocznych miejscach: przed wejściem do budynku, przy dozownikach płynu dezynfekującego, na tablicy ogłoszeń oraz na stronie internetowej Miejskiego Przedszkola Nr 1 „Bajka” w Dęblinie.

 

 

 

§ 4

 

FORMY KOMUNIKACJI

 

  1. Rodzice będą się komunikować z dyrektorem, nauczycielami oraz intendentem drogą elektroniczną - email lub telefoniczną, drogą mms i sms.
  2. Opłaty za przedszkole rodzice będą dokonywać w sposób bezgotówkowy przelewem na konto dochodów przedszkola w kwocie wyliczonej i wskazanej przez intendenta.
  3. Na stronie przedszkola znajdują się numery telefonów do dyrektora Miejskiego Przedszkola Nr 1 „Bajka”, intendenta oraz adresy email do nauczycieli – wychowawców poszczególnych grup przedszkolnych.
  4. W sprawach, które nie są możliwe do załatwienia w sposób elektroniczny osoby zainteresowane będą wkładały dokumenty do skrzynki umieszczonej na stoliku przed wejściem do przedszkola lub w przedsionku placówki.

 

 

§ 5

 

POSIŁKI

  1. Intendent dokona wyboru dostawców zdrowej żywności dla dzieci takiej, która jest jak najmniej przetworzona i odpowiadająca wymogom żywienia dzieci.
  2. Dostawca dostarczy towar do przedszkola pozostawiając go na progu kuchennego wejścia do budynku. Stamtąd konserwator przeniesie towar do windy i załaduje go tak aby trafił na piętro do kuchni i zaplecza kuchennego, gdzie panie kucharki oraz intendent umieszczą je w magazynku na produkty kuchenne.
  3. Intendent wydaje produkty do kuchni zachowując dystans co najmniej 2 metrów odległości od pozostałych pracowników. Panie w kuchni w trakcie przygotowywania posiłków zachowują między sobą odległość 2 metrów. Wtedy, kiedy jest to możliwe pomoce kuchenne pracują w oddzielnych pomieszczeniach.
  4. Podczas przygotowywani posiłków panie w kuchni stosują środki ochrony indywidualnej w postaci rękawic, maseczek, fartuchów.
  5. Pracownicy kuchni unikają kontaktu ze sobą oraz pozostałymi pracownikami placówki zachowując dystans 2 metrów.
  6. Pozyskane od pracodawcy maseczki i rękawice powinny być zmieniane raz na dzień. Po 5 dniach winny być zdezynfekowane do ponownego użycia.
  7. Posiłki są przygotowywane zgodnie z procedurami higienicznymi, tj. wyłącznie w zabezpieczeniu osobistym w maseczkę, rękawice i fartuch.
  8. Panie w kuchni myją ręce po każdej wykonanej czynności takiej jak: wynoszenie śmieci, wycieranie blatów, mycie naczyń, dotykanie poręczy, klamek, wyłączników prądu, oczyszczania produktów lub półproduktów, zdejmowania opakowań, dotykanie sprzętów kuchennych, dotykania innych akcesoriów i sprzętów niż konieczne w danej chwili do przygotowania posiłku.
  9. Pieczywo powinno być wkładane do nagrzanego piekarnika na 10 minut a następnie pozostawione do wystygnięcie w celu przygotowania kanapek.
  10. Wydawanie posiłków powinno się odbywać z zachowaniem dystansu w ten sposób, że kucharz wydaje posiłek kładą go na blacie okienka kuchennego i gdy się stamtąd oddali dopiero pani woźna podchodzi i bierze posiłek zanosząc go do Sali.
  11. Posiłki są rozkładane w ten sposób, że każde dziecko będzie spożywało posiłek przy oddzielnym stoliku. A gdyby nie było to możliwe, to po każdym dziecku stolik i krzesełko będą zdezynfekowane i wtedy dopiero kolejne dziecko będzie zjadać posiłek.

 

§ 6

 

NAUCZYCIELE

 

  1. Nauczyciele przychodzą do pracy bez objawów infekcji.
  2. Nauczyciele nie mają obowiązku noszenia w przedszkolu maseczek i rękawic ochronnych ale mogą być w nie wyposażeni.
  3. Wskazane przez dyrektora przedszkola nauczycielki są przydzielone do jednej nie zmieniającej się grupy dzieci.
  4. Nauczycielki nie kontaktują się z pozostałym personelem placówki i nie zmieniają grupy, która jest im powierzona.
  5. Pod opieką jednego nauczyciela może być maksymalnie 12 dzieci.
  6. Dla jednej grupy przedszkolnej jest przydzielonych dwu nauczycieli, którzy nie kontaktują się w sposób bezpośredni z innymi nauczycielami i pozostałym personelem przedszkola oraz nie zmieniają się lecz są przyporządkowani do konkretnej grupy dzieci.
  7. W razie braku kadry nauczycielskiej w przedszkolu (z powodu choroby lub kwarantanny) dyrektor przedszkola zatrudnia osoby z wykształceniem pedagogicznym do pracy w danym oddziale.
  8. Każda nauczycielka o godzinie 8.00 przekazuje drogą sms do dyrektora przedszkola i intendenta stan liczby dzieci swojej grupy.
  9. Nauczyciele pracują w swoich salach wybierając możliwe w aktualnych warunkach formy i metody pracy stosowne do warunków, wymagań i procedur bezpieczeństwa.
  10. Nauczyciele wykonują czynności opiekuńcze i wychowawcze.
  11. Dla dzieci pozostających pod opieką rodziców w domu nauczycielki zamieszają na stronie placówki materiały zawierające treści analogiczne do tych, które realizują z dziećmi w formie stacjonarnej.
  12. Nauczyciele pracują w swoich grupach zachowując dystans społeczny względem dzieci oraz pozostałych pracowników przedszkola (w tym pań nauczycielek i pań woźnych).
  13. Nauczyciele podczas pracy z dziećmi mogą stosować maseczki, rękawice ochronne oraz przyłbice i fartuchy.
  14. Nauczycielki powinny dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę.
  15. Nauczyciele są zobowiązani wyjaśnić dzieciom (w pozytywnej formie” nowe zasady oraz to, dlaczego zostały wprowadzone.
  16. Nauczyciel przeprowadza pokaz właściwego mycia rąk wykorzystując w tym celu historyjki obrazkowe obejmujące kolejne etapy mycia rąk, piosenki i zabawy paluszkowe związane z tą czynnością.
  17. Nauczyciele powinni kształtować w dzieciach zasady higieny, tj. unikania dotykania oczu, nosa, buzi, twarzy, często myć ręce w ciepłej wodzie z mydłem, nie podawać ręki na powitanie. Dzieci powinny także uczyć się odpowiedniego zasłaniania ust i nosa podczas kichania czy kasłania.
  18. Należy unikać organizowania większych skupisk dzieci w jednym pomieszczeniu. Dzieci powinny mieć organizowane zajęcia relaksacyjne; słuchanie opowiadań, audycji, wierszy, piosenek.
  19. Dzieci nie mogą wychodzić na spacery poza teren placówki. Natomiast wszystkie sprzęty, z których korzystają na podwórku przedszkolnym powinny być systematycznie dezynfekowane.
  20. W sali nie mogą się znajdować przedmioty, których nie da się zdezynfekować (np. pluszowe misie, lalki, wózki, sofy, tapicerowane krzesła, itp.).

 

§ 7

 

WOŹNE I POMOCE NAUCZYCIELA

 

  1. Woźne i pomoce nauczyciela nie będą się bezpośrenio kontaktować z dziećmi i nauczycielkami.
  2. Będą wykonywać czynności porządkowe i higieniczne w grupie przedszkolnej z zachowaniem dystansu co najmniej 2 metrów odległości.
  3. Czynności wchodzenia do sali i obsługi w porze posiłku, czy porządkowania i dezynfekcji łazienki będą przeprowadzone w dystansie do dzieci i nauczycieli i ograniczone do niezbędnego minimum.
  4. Panie woźne będą dezynfekować łazienki po każdorazowym korzystaniu przez dzieci.
  5. Panie woźne będą wietrzyć sale co najmniej raz w ciągu godziny (np. o każdej pełnej godzinie przez 15 – 20 minut). W dni ciepłe będzie utrzymywane stałe wietrzenie.
  6. Każda woźna i pomoc nauczyciela ze szczególną starannością zadba o rejon przeznaczony w jej zakresie obowiązków oraz będzie wykonywać czynności związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się COVID – 19 wskazane przez dyrektora przedszkola.
  7. Wskazana pani woźna będzie pełnić tygodniowy dyżur w holu przedszkola dbając o to, aby w szatni nie przebywał więcej niż jeden rodzic a pozostali oczekiwali w bezpiecznej odległości od siebie przed budynkiem przedszkola. Pani woźna sprawdzając wchodzącemu dziecku i dorosłemu temperaturę, obserwuje zachowanie dzieci i rodziców pod kontem symptomów infekcji oraz zabezpieczeń tj. posiadania maseczki i rękawic ochronnych.

 

 

 

§ 8

KUCHARZ I POMOC KUCHARZA

 

1.                  Kucharz monitoruje przygotowywanie posiłków oraz przestrzeganie procedury higienicznej podczas przygotowywania posiłków.

2.                  Kucharz monitoruje przestrzeganie sposobu zdejmowania i zabezpieczania opakowań po produktach wykorzystywanych w kuchni.

3.                  Opakowania nie mogą być wrzucane do tego samego pojemnika, co pozostałe śmieci. Do tego celu będzie służył oddzielny worek.

4.                  Opakowania powinny być zdjęte i spakowane do worka na śmieci oraz jak najszybciej wyniesione we skazane miejsce na takie śmieci.

5.                  Posiłki przygotowują panie kucharki, które są wyposażone w rękawice, maseczki i fartuchy.

6.                  Porcje posiłków są nakładane przez panie kucharki w kuchni i pozostawiane na tacy w okienku kuchennym.

7.                  W miarę możliwości personel kuchni będzie rozproszony w różnych pomieszczeniach kuchennych

8.                  Personel kuchni będzie zachowywał dystans 2 metrów odległości od siebie.

 

§ 9

 

Konserwator  w szczególności dba o;

1. Czystość otoczenia wokół budynku przedszkola aby nie leżały porozrzucane butelki, worki i inne śmieci.

2. Monitoruje teren placu przedszkolnego aby nie pojawiały się na nim przypadkowe osoby z zewnątrz a jeśli takowe się znajdują, to powiadamia o tym dyrektora placówki.

3. Dezynfekuje klamki w furtkach wejściowych na posesję przedszkola.

4. Otwiera rano bramę i furtki aby nie było konieczności dotykania klamek przez każdą przychodzącą do przedszkola osobę. Po południu zamyka bramę i furtki.

4. Monitoruje i nadzoruje stosowanie przez przychodzących do przedszkola dezynfekcji rąk przez wejściem do placówki.

5. Dezynfekuje znajdujące się na placu przedszkolnym zabawki.

6. Zabezpiecza taśmą biało - czerwoną zabawki, których używanie przez dzieci w okresie pandemii jest zabronione

 

 

 

 

PROCEDURA POSTĘPOWANIA

NA WYPADEK POJAWIENIA SIĘ OSOBY PODEJRZANEJ

 O INFEKCJĘ COVID – 19

W MIEJSKIM PRZEDSZKOLU NR 1 „BAJKA” W DĘBLINIE

 

§ 1

 

Dyrektor przedszkola zadba w szczególności:

1. W razie zaistnienia sytuacji podejrzenia o zakażenie  COVID – 19 osoba, która pierwsza pozyskała taką informację powiadamia o fakcie dyrektora Miejskiego Przedszkola Nr 1 „Bajka”.

2. Dyrektor przedszkola w razie pojawienia się symptomów choroby COVID – 19 u dziecka telefonicznie kontaktuje się z rodzicami lub opiekunami tego dziecka..

3. Informuje organ prowadzący o zaistnieniu podejrzenia choroby u dziecka lub pracownika.

4. Współpracuje ze służbami sanitarnymi adekwatnie do sytuacji i potrzeb.

5. Instruuje pracowników o sposobie stosowania procedury postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia COVID – 19.

6. Zapewni organizację pracy, która uniemożliwi stykanie się ze sobą poszczególnych pracowników, dzieci,

§ 2

Pracownicy przedszkola w sytuacji pojawienia się podejrzenia infekcji COVID – 19 w przedszkolu zobowiązani są w szczególności do:

1.                  Poinformowania o tym fakcie dyrektora placówki.

2.                  Zastosowania wobec takiej osoby lub dziecka szczególnych środków ostrożności (założenie maseczki, fartucha – w przypadku dziecka, zaś w przypadku osoby dorosłej założenie jej również rękawic ochronnych) i odizolowanie w sali wydzielonej na izolatorium.

3.                  Jeżeli infekcja dotyczy dziecka, to jeden z nauczycieli (wskazany przez dyrektora) pozostaje z dzieckiem w izolatorium zachowując dystans odległości  oraz zabezpieczenie w postaci maseczki, fartucha i przyłbicy oraz rękawic).

4.                  Stosowania profilaktyki zdrowotnej, przede wszystkim do regularnego mycia rąk mydłem i ciepłą wodą wg ustalonej procedury, która jest zamieszczona w każdej łazience przedszkolnej i na tablicy ogłoszeń.

5.                  Dezynfekcji detergentem i środkami wirusobójczymi podłogi, powierzchni krzeseł, blatów stołów, kącików zabaw, klamek, wyłączników światła, leżaków, zabawek oraz innych akcesoriów  znajdujących się w sali oraz łazience. Wraz z akcesoriami łazienkowymi (deski, sedesy, przyciski, umywalki, pokrętła).  Dezynfekcję szafek w szatni oraz powierzchni podłóg w przestrzeni ogólnodostępnej przedszkola. Myją schody, poręcze, powierzchnie drzwi wejściowych oraz klamki.

6.                  Nauczycielki zabezpieczają bezpieczeństwo i poczucie zaopiekowania pozostałym dzieciom w grupie.

7.                  Dyrektor telefonicznie informuje rodziców o zaistniałej sytuacji pojawienia się podejrzenia infekcji u dziecka lub dorosłego – pracownika przedszkola.

8.                  Osoba lub dziecko podejrzane o infekcję COVID – 19 zostaje zaprowadzona do IZOLATORIUM (wydzielonej sali w przedszkolu), gdzie oczekuje na powiadomione  służby medyczne).

 

§ 3

Nauczycielki w grupie w szczególności zadbają o to, aby:

1. Nauczyciel w grupie, gdzie zaistniało zdarzenie infekcji ustala listę osób z którymi dziecko lub pracownik tego przez ostatni tydzień kontaktowała się i przekazuje ją dyrektorowi przedszkola.

2. Zaopiekują się pozostałymi dziećmi w grupie do momentu odebrania tych dzieci z przedszkola przez rodziców lub opiekunów.

 

§ 4

Panie woźne zadbają w szczególności o to, aby:

  1. 1.                  Przeprowadzić dezynfekcję sali i sprzętów oraz zabawek znajdujących się w niej.

2. Sala, w której dokonano dezynfekcji zostaje wietrzona przez odpowiedni czas zgodnie z instrukcją środków dezynfekujących., których użyto do przeprowadzenia dezynfekcji.

3. Panie woźne oraz pomoce nauczyciela myją i dezynfekują zabawki z sali, w której bawiło się zainfekowane dziecko a jeśli była to osoba dorosła, to myją wszystkie sprzęty  w tym pomieszczeniu zabezpieczając siebie w rękawice i maseczki stosując zasady bezpieczeństwa i procedury zakładania i zdejmowania rękawic oraz dezynfekcji rak po zakończonych czynnościach sanitarnych.

4. Dezynfekują wszystkie znajdujące się w tej sali zabawki z użyciem detergentu i środka wirusobójczego.

 

 

§ 3

Panie kucharki w szczególności zadbają o to, aby:

1. Naczynia, które były tego dnia w używaniu były starannie i dokładnie umyte detergentem a następnie wyparzone w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza.

2. Resztki jedzenia powinny być wylane do sedesu a sedes zdezynfekowany środkiem wirusobójczym oraz domestosem, natomiast resztki stałe powinny być włożone do worka foliowego, który zostanie starannie zawiązany, wyniesiony z pomieszczeń kuchni i w bezpieczny sposób poddany utylizacji.

3. Wszystkie wymienione czynności powinny być wykonywane w maseczkach oraz rękawicach i fartuchach ochronnych.

 

 

 

 

 

 

PROCEDURA SPOSOBU

CZYSZCZENIA I  DEZYNFEKCJI POMIESZCZEŃ , SPRZĘTÓW I ZABAWEK BEDĄCYCH NA WYPOSAŻENIU PLACÓWKI ORAZ MYCIA I DEZYNFEKCJI RĄK

 

§ 1

Panie woźne oraz pomoce nauczyciela i pan konserwator są zobowiązani do szczególnej dbałości o higienę  pomieszczeń i placu przedszkola, dlatego:

1.                  Panie woźne codziennie po odebraniu dzieci przez rodziców myją całą podłogę detergentem oraz środkiem do czyszczenia klepki podłogowej. Dokładnie płuczą mop i wiaderko po tej czynności i osuszają.

2.                  Kabiny łazienkowe, sedesy, deski, umywalki, krany, pokrętła w umywalkach powinny być codziennie myte domestosem i przecierane płynem wirusobójczym.

3.                  Łazienki dla personelu powinny być myte codziennie domestosem oraz dezynfekowane dodatkowo płynem wirusobójczym.

4.                  Hol przedszkola oraz szatnia, przedsionek i schody powinny być zmywane dwa razy dziennie ciepłą woda z dodatkiem detergentu.

5.                  Poręcze, klamki, wyłączniki świata powinny być systematycznie przecierane szmatką nasączoną płynem wirusobójczym  kilka razy dziennie.

 

§ 2

 

Zabawki znajdujące się w salach będą poddawane codziennej dezynfekcji:

1. Klocki będą kąpane w ciepłej wodzie z użyciem detergentu a następnie płukane

2. Plastikowe puzzle, samochodziki, plastikowe bujaczki będą kąpane w detergencie a następnie płukane.

3. Indywidualny pojemnik na klocki będzie myty dwa razy w tygodniu.

4. Leżaczki będą codziennie dezynfekowane poprzez przetarcie ścierką nasączoną detergentem a następnie płynem dezynfekującym.

 

§ 3

Każda osoba dorosła przychodząca do placówki, zarówno pracownik jak i rodzic, czy opiekun, lub inna zainteresowana osoba jest zobowiązana do:

1.                  Ścisłego przestrzegania procedury bezpieczeństwa i wynikających z niej obowiązków takich jak dezynfekcja rąk.

a) ręce powinny być zdezynfekowane płynem dezynfekującym przygotowanym w dozowniku na stole przed wejściem do placówki:

- najpierw wyciskamy łokciem płyn na dłoń a następnie rozcieramy go po całej powierzchni obu dłoni, między palcami z wierzchu i od strony wewnętrznej, oddzielnie wcieramy płyn w kciuki a na końcu w nadgarstki;

- bezpośrednio po powrocie do domu osoba dorosła bezwzględnie powinna umyć ręce mydłem i ciepłą wodą wyciskając mydło na dłoń i rozcierając je na części wewnętrzne i zewnętrzne dłoni, między palcami obu dłoni , oddzielnie każdego kciuka i  każdego  nadgarstka. Proces ten powinien trwać 30 sekund. Następnie dłonie powinny być opłukane ciepłą wodą.

2.                  Każda dorosła osoba oraz dziecko powyżej 4 roku życia w drodze do przedszkola  powinno być zabezpieczone w rękawice ochronne i maseczkę.